вул. Велика Арнаутська, 15, офіс 62

ПН-ПТ — 9:00 - 18:00

ru ua
Замовити зворотний дзвінок
Введений невірний формат номера
Замовити послугу
купити/продати?
Введений невірний формат номера
Замовити послугу
записатися на консультацію
Введений невірний формат номера
Замовити послугу
Замовити послугу
Введений невірний формат номера
Замовити послугу

Що змінить для землевласників нормативна грошова оцінка землі онлайн?

2018-07-23

На початку 2018 року український уряд ухвалив рішення про виконання нормативного грошового оцінювання сільськогосподарських земель. Постанова визначає перелік дій для виконання оцінки в усіх населених пунктах України. Воно покликане відновити показники НДО земельних ділянок, створити актуальну базу, яка дозволить без клопоту визначати вартість ріллі, і зробити інформацію доступною в інтернеті для всіх. Втілення указу в життя дозволить заощадити час на підготовчі роботи до земельних торгів для продажу прав на оренду ділянок.

Нормативна оцінка землі: що це таке

Грошове оцінювання визначає вартість ріллі. Процедура здійснюється для встановлення:

  • нормативної величини податку на земельні угіддя;
  • державного збору, стягується при здійсненні обміну землі, а також при отриманні її в дар або в спадщину;
  • величини плати за тимчасове користування нерухомим майном розглянутого типу і т. д.

Калькулювання виконується організаціями, які брали участь в розробці нормативної документації, що стосується землеустрою. У 1995 році, коли оцінка проводилася в останній раз, НДО дорівнювала 3,6 тисяч гривень. З плином часу показник визначали, множачи його на коефіцієнт інфляції.

У 2017 році Верховна Рада України ухвалила, що число не буде змінюватися. Було вирішено, що для його обчислення необхідно проведення нормативного оцінювання. Згідно з даними, наданими госгеокадастром, на початку 2018 року показник НДО в середньому становив 27 тисяч гривень за гектар. При цьому найвища вартість була встановлена на угіддя в Черкаській, Харківській, Кіровоградській, Донецькій та Чернівецькій областях, а найнижча - в Чернігівській, Львівській, Житомирській та Волинській областях. За результатами на 01.04.2018 року площі сільськогосподарського призначення залишилися не оціненими більш ніж в восьми тисячах поселень із 29 722.

Навіщо проводити грошове оцінювання земель

Виконання всеукраїнської оцінки земельних площ сільськогосподарського призначення необхідно всім з різних причин:

  • Госгеокадастру - для того щоб здійснювати проведення аукціонів, де можна продати права на тимчасове користування паями. Згідно з інформацією служби, на 2017 рік середня витрата орендаря за користування державною ріллею дорівнював 2,79 тисяч гривень за гектар, або 17% від НДО.
  • Тееріторіальним радам - для того щоб розрахувати земельний податок. Він повинен становити не менше 0,3% від НДО або 90 гривень, але не більше 1% або 275 гривень на рік.
  • Землевласникам - для уточнення суми єдиного податку четвертої групи. В Україні вираховується від площі землі і відсотка від показника НДО ріллі.

Як здійснюється всеукраїнська нормативна грошова оцінка

Процес передбачає кілька етапів:

  • підготовка;
  • обстеження ріллі;
  • обробка отриманої інформації;
  • оформлення технічної документації за підсумками роботи.

Дані надаються в двох видах (паперовому та електронному) і піддаються державної експертної оцінки. Перевірку проводить Госгеокадастр. Крім того, технічна документація повинна бути затверджена сільським, селищним та міським радами.

Всі важливі дані, отримані в результаті оцінки землі певної ділянки вказуються в уривку з технічного документа. Це витяг можна отримати, звернувшись до спеціального центру послуг. Держбюджет на поточний рік включає в себе 348 мільйонів гривень на проведення грошового оцінювання земель з призначенням для сільськогосподарських потреб.

Що змінить постанова

Перш за все, всеукраїнське проведення НДО дасть можливість оцінити фонд земельних площ сільськогосподарського призначення. Це допоможе створити умови для відкриття відповідного ринку, так як на ділянки буде сформована більш певна ціна. Крім того, буде створена актуальна державна база, на яку зручно орієнтуватися при встановленні точної величини плати за ріллю, передану в оренду.

З 31 серпня 2018 року має почати працювати онлайн-сервіс для отримання відомостей щодо нормативного грошового оцінювання. Завдяки цифровій базі землевласники зможуть через інтернет отримати документацію з офіційною інформацією. Простота отримання даних про оцінку землі значно знизить ризик несвоєчасного подання звіту про сплату податку четвертої групи або надання недостовірних відомостей. Очікується, що за підсумками всеукраїнської НДО землевласники будуть правильно і в строк сплачувати податок.

Вони отримають коректні показники за підсумками оцінювання своєї ділянки і зможуть швидше знайти необхідні виписки завдяки безперешкодному доступу до інформації. Крім того, землевласники зможуть точніше формувати плату за оренду паїв.

Поділитися в соціальних мережах

До початку статті
Назад в розділ