Будівництво будинку – процес, що супроводжується оформленням численних документів, необхідних для погодження особливостей процедури і узаконення її закінчення. Його останньою стадією є введення в експлуатацію. Це служить підтвердженням готовності будинку до функціонування, дозволяє оформляти право власності на нерухомість і підключати інженерні комунікації. Розібратися в тонкощах процедури і отримати необхідні документи допоможуть експерти компанії «Нове БТІ».
Будівлі, зведені або реконструйовані без узгодження, не можуть брати участь в цивільно-правових актах. Їх не можна продати або розділити на частки, підключити до них комунікації або отримати за них компенсацію в разі надзвичайної ситуації. До самобудовою відносяться будівлі, зведені без проекту або при недотриманні будівельних норм і правил. Сюди ж входять конструкції, побудовані на ділянці іншого цільового призначення.
Для отримання права власності подібний об’єкт потрібно спочатку узаконити, а потім ввести в експлуатацію в загальноприйнятому порядку.
В даному випадку об’єкт капітального будівництва вводять в експлуатацію за таким алгоритмом:
При цьому потрібно провести топографічну зйомку, яка визначить географічне положення об’єкта. Для оформлення технічного паспорта потрібно підготувати ескіз наміри забудови. Після цього слід отримати будівельний паспорт у відділі архітектури Одеси.
На наступному етапі потрібно отримати повідомлення про початок будівельних робіт, а потім з будівельним паспортом повідомити про це ДАБК. Тільки після цього можна зайнятися виготовленням технічного паспорта та отриманням поштової адреси нерухомості. По закінченню будівництва та інвентаризації можна зареєструвати декларацію про готовність будівлі. На її підставі видають акт введення споруди в експлуатацію.
На останньому етапі реєструють права власності в Держреєстрі. Це роблять на підставі документа, що підтверджує право володіння земельною ділянкою, декларації, довідки про присвоєння адреси та ІПН, копії паспорта.
У випадках, коли об’єкт потрапляє під будівельну амністію, ввести його в експлуатацію можна за спрощеною схемою. При цьому важливо, щоб:
Перед тим як ввести в експлуатацію самовільне будівництво, проводиться техобследованіе і оформляється заяву в ДАБК. Через 10 днів його приймають в експлуатацію. Застосовувати штрафні санкції в цьому випадку заборонено.
Якщо будівля не відповідає вимогам і нормам законодавства, ввести його в експлуатацію практично неможливо.
Видачею дозволів на введення самобудів в експлуатацію займається ДАБК. Для цього потрібно написати заяву, підкріплене:
Зареєстрована декларація – основний документ, що використовується при державній реєстрації прав власності на нерухоме майно в ЦНАП та укладанні договорів з комунальними службами.
У разі якщо нерухомість була побудована без дозволу і при цьому не входить в число об’єктів, які реєструються за спрощеною процедурою, вона узаконюється в судовому порядку. Якщо ділянку землі буде виділено власнику під готову будову, суд може винести рішення на його користь. Якщо землевласник не згоден з таким рішенням, будова підлягає знесенню.
Щоб уникнути цього, необхідно до того, як почнеться судовий процес, отримати згоду від сусідів і оформити документи, що дають право користуватися землею. Після цього потрібно подати заяву за місцем знаходження нерухомого майна. При сприятливому результаті право власності буде внесено в Держреєстр нерухомого майна через ЦНАП Одеси або іншого міста України.
Залежать від наявної документації та поточного стану справ.