Технiчний паспорт від 900 грн

Замовити зворотній дзвінок

Зворотній зв'язок

Залиш відгук та отримай знижку до 10%

  • * Знижка залежить від послуги. Детальніше можна дізнатися у консультанта.

Ми вже прораховуємо вартість вашого об'єкта - залиште свої контакти і ми вам передзвонимо

Щоб отримати чек-лист з докладним описом етапів оформлення документів - залиште свої контакти

Ми помітили, що ви довгий час на сайті. Можливо вам потрібна допомога? Залиште свої контакти

або зателефонуйте за номером +38 067 619 78 01

Задати питання

Задати питання

Розрахунок податків на землю

27 Листопада 2020
Розрахунок податків на землю, фото [1]

Зовсім недавно у Верховній Раді був прийнятий законопроект про відкриття ринку землі. А значить, що вже зовсім скоро практично кожен бажаючий зможе продати або купити землю. Це відразу ж позначилося на ціні на даний ресурс і вона значно зросла. І поки уряд України працює, власники земельних ділянок повинні справно платити податок. При цьому дуже важливо правильно розрахувати його розмір. Зручний онлайн калькулятор розрахунку податку на землю допоможе максимально легко і швидко впоратися з поставленим завданням!

Що з себе являє податок на землю?

Що ж таке земельний податок? Йдеться про обов’язкові відрахування в державну казну, які повинні здійснювати власники земельних ділянок і паїв, а також постійні землекористувачі. Але як же бути з державною землею? А ось вона, як правило здається в оренду користувачам і саме ця орендна плата є альтернативою обов’язкових відрахувань – податку.

Причому абсолютно незалежно від того чи потрібна вам земля для особистого користування або ж для інвестування, все одно доведеться за неї платити. А ось ставка може істотно відрізнятися:

На сьогоднішній день право визначати ставки податку віддано органам місцевого самоврядування. Причому змінювати їх вони можуть щорічно.

Хто є платником податку на землю?

Розглядаючи питання оподаткування землі, слід більш детально зупинитися на моменті хто саме є платниками. Платіж за землю справляється як з фізичних, так і юридичних осіб, а також нерезидентів країни. Здійснюється це з першого дня, як тільки громадянин вступить в права. До документів, що свідчать про наявність таких прав відноситься договір оренди, а також свідоцтва про державну реєстрацію або інші документи, що підтверджують право власності.

Платники єдиного податку

Єдиноподатники, що відносяться до I – III групи звільняються від сплати тільки в тому випадку, якщо знаходяться в їх розпорядженні земельні ділянки використовуються для господарської діяльності. Платники ж IV групи не платять внесок на землю, якщо використовують її для сільськогосподарського товаровиробництва.

Платники єдиного податку зобов’язані самостійно подавати до контролюючих місцеві органи копії правовстановлюючих документів. Причому навіть при тимчасове припинення ведення сільськогосподарської діяльності, єдиноподатники все-одно мають право не платити внески. Винятком є ​​тільки ФОП. Дана категорія зобов’язана платити податок на землю на загальних підставах навіть в разі припинення діяльності. Причому їх не звільняє від внесків навіть будівництво виробничих об’єктів. Всьому поясненням є те, що представники фіскальної служби пропонують ФОП-єдиноподатникам сплачувати податок, як і цивільним особам – на підставі повідомлень, а не податкової декларації.

Багатоквартирні будинки

Також варто більш детально зупинитися на ділянках, що знаходяться під багатоквартирними житловими будинками. Дана територія також обкладається податком, але платити його зобов’язані особи, які отримали ці ділянки у власність. Ними є підприємства, організації і житлові об’єднання, керуючі даними будинками – ОСББ, ЖБК тощо А ось власники квартир, не є платниками земельного податку.

Згідно з пунктом 287.1 ПКУ керуюча компанія зобов’язана платити внески з моменту державної реєстрації. Організації, які взяли на себе відповідальність, керувати багатоповерховими будинками, зобов’язані сплачувати земельний податок за землю, не тільки за ділянку, на якій розташована будівля, а й враховувати прибудинкову територію. До речі, нежитлові приміщення в житловому будинку – не виключення. 

А суб’єкти мають в своєму розпорядженні тимчасові споруди – торгові намети і кіоски зобов’язані мати документи і на ділянку, де розташована дана власність. Розмір внесків ж розраховується з урахуванням даних правовстановлюючих документів.

Кадастрова вартість і її зв’язок з земельним податком

Цей параметр по суті є альтернативою ринкової вартості ділянки. Її розмір визначається в залежності від цільового призначення території. Розраховується ця величина в результаті державної кадастрової оцінки землі. У нашій країні щоб визначити розмір даного виду вартості використовується порівняльний метод. За основу береться оцінка ділянки з аналогічними параметрами і знаходиться в цій же області з відомою вартістю. А щоб оцінка була максимально точною, використовується ПО. Це виключає завищення або ж заниження вартості землі. Також не можна оскаржити кадастрову оцінку, адже параметри за якими розраховується дана вартість недоступні для звичайних користувачів.

Сьогодні відповідно до Закону України “Про державний земельний кадастр” забезпечений доступ до його основних даних. Зайшовши на публічну кадастрову карту вийде знайти всю необхідну інформацію про конкретній ділянці – його номер, кордону, площа, цільове призначення і т.д. Щоб знайти конкретну ділянку, необхідно знати або його місце розташування, або номер. Якщо ж останнього немає, то необхідно присвоєння кадастрового номера. Для цього слід звернутися до місцевого управління Госгеокадастр і після того, як ви надасте пакет необхідних документів, а співробітники даної організації перевірять їх, інформація про вашій ділянці буде внесена в електронну базу даних, а заявник одержує відповідну виписку.

Вартість земельних наділів розраховується виходячи з ціни одного метра і його площі. Ці дані множаться, а отриманий результат і буде вартістю ділянки, яка є основою для розрахунку відрахувань до податкової.

Як розрахувати податок на землю

Кожен власник і користувач землі, особливо це стосується юридичних осіб, які самостійно заповнюють податкову декларацію, має знати як вважається цей податок.

Що ж було раніше?

До 2015 року відповідно до податкового кодексу України були передбачені певні грошові ставки і коефіцієнти, що залежать від цільового призначення і місцезнаходження земель, щільності населення. Щоб розрахувати податок необхідно помножити ставку на площу і коефіцієнт. Як можна було дізнатися суму відрахувань, розглянемо зараз на конкретному прикладі. Є ділянка площею 200 квадратів, розташований в Києві. Щоб дізнатися суму відрахувань потрібно 200х3.66х3 в результаті буде 2196. Податок за аналогічну ділянку, але тільки що знаходиться в Одесі вже буде в 2 рази більше, тому що мова йде про курортне місто і тут був застосуємо коефіцієнт 2.

Як стало зараз

Сьогодні ж ситуація дещо змінилася і встановлення нормативної грошової оцінки, також як і ставок зараз повністю передано місцевій владі. Причому вони, встановлюють розмір ставки і пільги щорічно. Також щороку змінюється і коефіцієнт індексації, коли зростання споживчих цін понад 100%.

Підставою для оренди і відповідно орендної плати є договір, який укладається між орендодавцем і тимчасовим користувачем. У ньому обумовлюються всі нюанси – сума, терміни, коли необхідно проводити оплати та інші умови. Однак, в ролі орендодавця виступає місцеве самоврядування, таким чином, розраховувати на вільне встановлення умов не варто. При цьому розмір орендної плати може бути збільшеним, в разі коли претендує відразу кілька орендарів і кандидат вибирається на конкурсній основі.

Також варто враховувати що строки внесення плати передбачається додатково і податковим кодексом України. Орендар має право здавати землю в суборенду, при цьому він не має права заробляти на комунальному та державному майні. Таким чином сума, яку буде платити суборендар не може перевищувати вартості самої оренди.

Всі тонкощі оформлення прав

Постійні нововведення в законодавстві на тлі нестабільної економіки вселяють невпевненість в завтрашньому дні і тому краще завчасно потурбуватися про документальної захисту. Приватизація земельної ділянки – процес відчуження державного ділянки на користь приватної особи. Таким чином, новий власник матиме право розпоряджатися цим майном за своїм бажанням:

Однак, крім прав власник має і певні обов’язки. Він повинен використовувати надів за цільовим призначенням, дотримуватися прав сусідів і звичайно своєчасно платити податки!

Деякі підприємства йдуть на ряд хитрощів, щоб ухилитися від сплати податків. Так один з найпоширеніших варіантів – користуватися землею, не оформляючи на неї права. Однак це є порушенням, яке карається законів. Представники фіскальної служби наполегливо рекомендують оформляти юридичним особам землю, що знаходиться в їх розпорядженні, щоб уникнути проблем з законом. Податок на ділянку буде нараховуватися з дня реєстрації та набуття користувача в право. Що ж щодо фізичних осіб, так вони в такому випадку ризикують втратити неоформленную землю. Адже по суті такі володіння належать державі і воно може розпоряджатися ними на свій розсуд, наприклад, використовувати для прокладки інженерних комунікацій, дороги, школи або будинку.

До речі кажучи, фіскали стверджують що відчуження нерухомого майна, без переоформлення прав власності не знімає з попереднього власника зобов’язань зі сплати земельного податку. При цьому, за постановою Верховного Суду приводом для несплати земельного податку, є відсутність прав власності або постійного користування на землю.

Перегляд НДО

Органи місцевої влади дуже часто переглядають нормативно грошову оцінку. Правда це рішення має ряд нюансів. Наприклад, щоб в плановому році розрахунок відрахувань проводився з урахуванням нової вартості землі, необхідно офіційно оприлюднити нові дані НДО пізніше 15 липня попереднього року. В іншому ж випадку ці показники будуть актуальні тільки через рік. Розглянемо на прикладі. Припустимо органи місцевого самоврядування офіційно заявили про зміну нормативно грошової вартості 5 серпня 2018 року, в цьому випадку в 2019 році податок буде розраховуватися виходячи з вартості затвердженої ще в 2017 р, а нові ставки набудуть чинності тільки в 2020 р Але якщо нова ставка була затверджена 14 липня 2018 року, то вже з 2019 року податок буде розраховуватися виходячи з нових показників НДО.

Іноді бувають ситуації, коли місцева влада встановлює в своєму рішенні конкретну дату, з якої будуть вводитися зміни нормативно грошової вартості. Припустимо ними було прийнято рішення про збільшення НДО до 15 липня 2017 року, при цьому є поправка, що в силу ці зміни вступлять з червня місяця 2018 року. Відповідно з 1.01.2018 до 1.06. 2018 розрахунок буде здійснюватися за старою вартістю, а далі по новій.

Щоб точно дізнатися діючу нормативно грошову вартість землі платники податку можуть звернутися Держгеокадастр. Правда, зробити це необхідно до крайнього терміну подачі податкової декларації. Також замовити дане витяг можна і онлайн. Але найкраще стежити за сайтом ДФСУ або органу місцевої влади, там завжди зможете знайти корисну та актуальну інформацію.

Пільгові категорії

Існують пільгові категорії, які повністю звільняються від цього податку. Правда, варто враховувати що звільнення від внесків має граничні норми. Так, наприклад, для ведення сільськогосподарської діяльності на території, яка не обкладається податком, не може перевищувати більш 2 га. Під садівництво можна використовувати ділянку до 0,12 га, а для побудови особистого гаража – 0,1 га. Також раніше пільги поширювалися тільки на одну ділянку за кожним цільовим призначенням. Так, наприклад, якщо в розпорядженні буде 3 ділянки для будови особистого гаража і 2 – ведення сільського господарства, то представник пільгової категорії зобов’язаний платити податок на землю за 2 ділянки під гараж і 1 сільськогосподарський.

Дані норми запобігали зловживання своїм становищем платників податків. Адже на практиці було багато випадків, коли від податку звільнялися об’єкти, які активно використовувалися членами сім’ї пільговиків як в особистих цілях, так і для підприємницької діяльності. Однак в 2020 році ці обмеження були зняті. Крім того, додаткові пільги можуть встановлювати і органи місцевої влади.

До пільгових категорій відносяться як фізичні, так і юридичні особи. Розглянемо їх більш детально.

Пільги поширюються на наступні категорії фіз осіб:

Також пільги поширюються на ряд юридичних осіб. До них відносяться лікувальні, а також санаторно курортні організації інвалідів. Звільняються від земельного податку та база паралімпійської, а також олімпійської підготовки. Підприємства, які стосуються організації інвалідів, теж не сплачують земельний податок, але тільки за умови, що в штабі знаходиться мінімум 50% інвалідів і на оплату їх праці відраховується не менше 25% від фонду. При цьому потрібно враховувати, що дані категорії звільняються тільки від податку, а ось орендної плати дані поблажки не стосуються.

Також до 1 січня 2025 року повністю звільняються від цього виду внесків суб’єкти літакобудування, що здійснюють розробку та виготовлення літальних апаратів і двигунів. При цьому пільги не поширюються на суб’єкти господарювання, що займаються реконструкцією, модернізацією, що здійснюють середній, капітальний ремонт та обслуговування літальних апаратів, а також авіаційних двигунів.

Як же надходити якщо право на пільгу виникло протягом року? В цьому випадку привілей почне діяти з наступного місяця, як платник податків знайшов дане право, згідно зі статтею 284 Податкового кодексу. Головне завдання платника податків – своєчасно подати всі необхідні документи, які підтверджують його право на пільги. До них відносяться посвідчення “Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС” або документ, що підтверджує, що ви є постраждалим в результаті цієї аварії, також це можуть бути посвідчення інваліда або ж учасника війни. Людям пенсійного віку слід надати відповідне посвідчення і, звичайно ж, не забудьте свій паспорт. Далі, контролери самостійно проведуть всі обчислення. Аналогічні правила діють і в разі втрати права на пільгу. Врахуйте, що пільгові категорії громадян зобов’язані сплачувати податок на загальних підставах, якщо здають земельну ділянку в оренду.

Хто ще повністю звільняється земельного податку?

Крім перерахованих вище категорій від сплати цих внесків додатково звільняються жителі наступних територій. До них відносяться:

Згідно 20го розділу ПКУ знімається і плата за землю, що знаходиться на окупованій території, а також це стосується населених пунктів, де відбуваються військові дії.

Особливості звітності по сплаті податків на землю

Головними підставами для нарахування земельного податку є договір оренди, в разі оренди землі, або ж інформація земельного кадастру. Сплата, як правило, проводиться щорічно, причому звітним періодом є календарний рік починаючи з 1 січня і закінчуючи 31 грудня. Юридичні особи, підприємства зобов’язані самостійно розраховувати розмір внесків на момент 1 січня і подавати звітність. Це можуть робити як самі платники податків, так і скористатися послугами професійних бухгалтерів.

Для юридичних осіб існує 2 варіанти подачі податкової декларації – щомісяця і раз на рік. У першому випадку платник податків зобов’язаний надавати звіт (податкову декларацію) протягом 20 днів після звітного періоду, тобто до 20-го числа наступного місяця. Цей спосіб є найбільш актуальним для суб’єктів, які передбачають неодноразове прибуття та вибуття з власності земельних ділянок. В іншому ж випадку більш зручним є другий варіант. У цьому випадку платник податків зобов’язаний подати декларацію до 20го лютого, де вказує розбивку річної суми в рівних частинах по місяцях. Якщо мова йде про перший звіті, тоді необхідно докласти додатково і довідку про нормативну грошову оцінку, в наступні роки ця виписка не знадобиться, крім випадку затвердження нової грошової оцінки. Також слід враховувати, що необхідно подавати звітність за місцем знаходження володінь. Таким чином, якщо ви є власником кількох земельних ділянок, які належать до різних населених пунктів, доведеться подавати декларації в різні ДПІ.

У випадку з фізичними особами розрахунки здійснюють органи ДПС, які видають повідомлення про оплату земельного податку до 1 липня. Це повідомлення може поширюватися на кілька осіб, наприклад, у разі коли протягом року змінився власник землі. В цьому випадку колишній власник зобов’язаний заплатити податок за період від початку року до моменту, коли в право власності на землю вступив інша людина. А останній, в свою чергу, зобов’язаний внести відрахування з того місяця, коли він отримав відповідні права і до кінця звітного року. Якщо ж кількість власників поміняє більше, то відповідно кожен повинен буде зробити оплати за свій термін володіння землею.

Також бувають випадки, коли мова йде про спільну власність. Наприклад, на ділянці може перебувати споруда, оформлена на 2 і більше господарів. У цьому випадку нарахування будуть проводитися на всіх власників. А їх розмір буде нараховуватися відповідно до пункту 286.6 Податкового кодексу України. Якщо ж мова йде не про пайову володінні, а спільному користуванні, то розмір внесків визначається пропорційно площі, що знаходиться у володінні кожної сторони. Таким чином, якщо в розпорядженні кожного господаря знаходиться 50% власності, то і податок ділиться навпіл.

Терміни сплати земельного податку

Всі власники землі мають не тільки права, але й обов’язки. Так своєчасна сплата податку є головним обов’язком фізичних, а також юридичних осіб, в чиєму розпорядженні знаходиться земельна ділянка. Податок сплачується щомісяця протягом 30 днів після звітного місяця, причому, це стосується всіх підприємств, незалежно від того який варіант подачі декларації вони вибрали – щомісяця або раз на рік. При цьому потрібно зазначити, що згідно з пунктом 57.1 Податкового кодексу України сплата суми податкових зобов’язань повинна здійснюватися протягом 10 днів після граничного строку подання декларації, це протягом 20 днів наступного після звітного місяця.

Фізичним же особам необхідно заплатити податок протягом 60 днів після отримання відповідного повідомлення від органів ДПС. З урахуванням того, що це повідомлення приходить 1 липня, то платник податків повинен внести внесок до 29 серпня. У разі якщо податкова не вручила рішення з будь-яких причин, то з власника землі знімається відповідальність за несвоєчасну сплату податку.

Особливості оренди землі

Як вже говорилося вище, орендна плата є альтернативою податку на землю і не може бути менше цієї суми. Підставою для оренди є відповідний договір. Орендар зобов’язаний виплачувати обумовлену суму від дня отримання відповідного права. Однак, закінчення договору оренди ще не є підставою для припинення орендної плати. Якщо орендар за попереднім користується землею, при цьому орендодавець не заперечує (в іншому випадку власник повинен письмово повідомити про це тимчасового власника), то він зобов’язаний платити оренду відповідно до старого договором до тих пір, поки не буде укладено новий договір. Також в разі суборенди державного або комунального ділянки, орендар не може перекласти відповідальність за сплату за землю на суборендаря.

А ось розірвання договору – зовсім інша річ. В цьому випадку тимчасовий користувач повертає ділянку у володіння постійному, а значить він зобов’язаний платити тільки за фактичний час користування землею. Орендарі зобов’язані протягом 5 днів надати до відповідних контролюючих органів копію договору про оренду.

Зміни 2020 року

У 2020 році кардинальних змін щодо сплати земельного податку не було, проте, деякі правки все-таки є. Наприклад, були зняті обмеження на кількість цільових ділянок, які перебувають у користуванні пільговиків. Так якщо ще в 2019 році пільга поширювалася лише на один наділ певного виду користування, то зараз їх кількість може бути необмежена. Друга коригування торкнулася гірничодобувних компаній, а також розробників корисних копалин. Тепер вони повинні платити 25% від загальної суми податку.

Також уряд встановив мінімальний розмір орендної плати. Ця сума повинна бути не менше податку на землю і становити не більше 3% від оціночної вартості для ділянок, що мають нормативну оцінку, до 1% для земель загального користування і від 0,3% до 1% для сільськогосподарських угідь.

Податкові платежі – важлива складова і ухилення від податків карається законом. Також пам’ятайте, що ці гроші йдуть в муніципальні бюджети, поповнюють державну казну і витрачаються на досягнення важливих і соціально корисних цілей!

Задати питання