Дороге придбання, яким є покупка квартири або іншої нерухомості, щоб уникнути неприємних «сюрпризів» в подальшому, вимагає серйозного ставлення і проведення ряду ретельних перевірок. Один з найважливіших підготовчих етапів – аудит документів. Завдяки цій процедурі визначається відповідність документів чинному законодавству, усуваються помилки і недоробки, а також це можливість уникнути розчарування, ряду проблем, коли здійснюється оформлення нерухомості, втрати грошей і серйозних ризиків.
Купівля квартири на первинному ринку: ризики та їх запобігання
До придбання житла в новобудові людей найчастіше підштовхує можливість заощадити, адже в будинку, що будується нерухомість коштує набагато дешевше, ніж в зданому. Крім цього, можна вибрати квартиру з вільним або зручним плануванням, яку за бажанням можна змінити. Але не можна забувати, що і тут є багато підводних каменів. Щоб не потрапити в тенета шахраїв і уникнути неприємностей, необхідно розібратися в тому, які ризики існують при покупці житла в новобудові, в тому числі якщо планується приватизація квартири.
До найпоширеніших ризиків при купівлі житла в новобудовах відносяться:
- Несумлінність забудовника, який часто спочатку планує обдурити інвесторів – зібрати гроші і не закінчити об’єкт. Будівельні компанії, які здали в експлуатацію не один будинок, подібними махінаціями не займаються, так як дорожать своєю репутацією.
- Оформлення нерухомості – інвестиційний договір, підписаний покупцем до моменту отримання забудовником дозвільної документації на будівництво. Якщо цей договір не внесений до реєстрів, то існує ймовірність того, що одна і та ж квартира може бути продана двом або більше покупцям. У такому разі не уникнути суду, а право власності на квартиру може бути присуджено будь-якого з «власників».
- Невідповідність документів. Наприклад, дозвільні документи на будівництво готелю, а зводиться багатоповерховий житловий будинок, або не дотримується поверховість будівлі. На етапі введення в експлуатацію виникнуть серйозні проблеми.
- Приховані умови, які не вказані в договорі. Найчастіше це стосується повернення коштів у разі розірвання договору. Тому важливо уважно вивчати документи і всі умови.
- Відсутність комунікацій і невідповідність обіцянкам. У цьому випадку інвестор отримує зовсім не те, що очікує: квартиру без води і електрики, або чорнова обробка буде виконана дешевими неякісними матеріалами, на відміну від обіцяного, і т.п.
Ризики не обмежуються перерахованими вище. Але цілком можлива покупка квартири на первинному ринку і з мінімальними ризиками або зовсім без них. Для цього важливо провести перевірку репутації забудовника і грамотний аудит документів. Найкраще довірити цю справу професіоналам, які будуть супроводжувати аж до того моменту, коли буде підписаний договір угоди.
Поширені ризики при купівлі нерухомості на вторинному ринку
Купуючи квартиру на вторинному ринку, слід знати, що тут ризиків менше. Найпопулярніші з них:
- Порушення прав неповнолітніх – один з найважливіших і поширених моментів, що тягнуть за собою серйозні наслідки. Якщо в числі співвласників квартири є неповнолітня дитина або дитина, яка залишилася без батьківського піклування, то купівля / продаж квартири здійснюється з дозволу і за участю законного опікуна або представника органів опіки.
- Продавець визнаний недієздатним або обмежено дієздатним. У цьому випадку суд може визнати договір угоди недійсною. Тому не рекомендується купувати нерухомість у людей з ознаками наркотичної / алкогольної залежності, психічного розладу.
- Продаж квартири шляхом умисного обману. Тут може бути безліч варіантів: низька ціна через проблеми з документами, висока ціна за неліквідну нерухомість, підробка документів, в тому числі довіреності, якщо власник за кордоном, і інші шахрайські схеми.
Щоб угода купівлі / продажу квартири пройшла спокійно і безпечно, обов’язкове підготовка документів, особливо важливо перед цим перевірити право власності на квартиру і іншу документацію, що стосується даної нерухомості. Без знання законів і вміння аналізувати документи ризиковано укладати важливі угоди. Тому варто доручити супровід професіоналам – юристам по нерухомості. Допомога фахівців дасть вам впевненість в тому, що квартира придбана на законних підставах і буде радувати довгі роки.