Технiчний паспорт від 900 грн

Замовити зворотній дзвінок

Зворотній зв'язок

Залиш відгук та отримай знижку до 10%

  • * Знижка залежить від послуги. Детальніше можна дізнатися у консультанта.

Ми вже прораховуємо вартість вашого об'єкта - залиште свої контакти і ми вам передзвонимо

Щоб отримати чек-лист з докладним описом етапів оформлення документів - залиште свої контакти

Ми помітили, що ви довгий час на сайті. Можливо вам потрібна допомога? Залиште свої контакти

або зателефонуйте за номером +38 067 619 78 01

Задати питання

Задати питання

Як оформити нерухомість на дитину?

4 Червня 2021
Як оформити нерухомість на дитину?, фото [1]

Досить часто батьки намагаються забезпечити житлоплощею своїх дітей, які ще не досягли повноліття. В Україні законодавством передбачено оформлення нерухомості на дитину. Він може прийняти її в дар, у спадок, або шляхом укладення договору купівлі-продажу. Однак потрібно мати на увазі, що всі юридичні операції з майном дітей суворо контролюються державою, а саме органами опіки та піклування (ООП). Це стосується не тільки управління майном або його відчуження, а й покупки квартири, будинки і т.п. на ім’я дитини. Юристи компанії «Нове БТІ» допоможуть вам розібратися в нюансах реєстрації нерухомості на дитину, його вступу в права спадкування та інших питаннях, пов’язаних з власністю неповнолітніх.

Способи оформлення нерухомості на дитину

За законодавством, дитиною вважається особа, яка не досягла 18-річного віку, тобто, повноліття. Діти до 14 років відносяться до малолітніх, а з 14 і до 18 років – неповнолітнім. «Малолітній» дитина має часткову цивільну дієздатність, а «неповнолітній» володіє неповною дієздатністю. Починаючи з 16 років такі громадяни отримують право вести свій бізнес і можуть бути зареєстровані в Державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців. Незалежно від того, в якому статусі перебуває дитина, коли відбувається купівля-продаж квартири / будинку для дитини або відчуження належної йому нерухомості, необхідний дозвіл ООП.

Нюанси й тонкощі приватизації квартири на дитину

Обов’язковою є приватизація квартири на неповнолітнього, якщо він один прописаний в ній, наприклад, у зв’язку з втратою батьків або опікунів. В такому випадку оформлення всіх документів здійснюється представниками дитини з обов’язковою участю органів опіки. За законодавством при приватизації квартири, де прописаний малолітній або неповнолітній дитина, він теж бере участь у цій процедурі. Є 2 варіанти подачі документів для оформлення власності:

Оформлення нерухомості, отриманої у спадок дитиною

Досить часто відбуваються ситуації, коли дітям необхідно прийняти спадщину – за заповітом або за законом. Як відомо, дієздатним громадянам потрібно обов’язково подавати заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців після смерті заповідача. Однак діти до 18 років автоматично стають спадкоємцями за умови, що вони вказані в заповіті.
У разі вступу в спадщину за законом все набагато складніше. Діти завжди є спадкоємцями першої черги незалежно від віку і завжди успадковують після матері. Спадкування від батька за законом може бути тільки якщо батьки перебували в офіційному шлюбі. Оскільки батьки були в шлюбі, то спадкування може статися тільки після визнання батьківства або його встановлення. Потрібно відзначити, що спадок можна прийняти або відмовитися від нього. Якщо дитина ще не вийшов з малолітнього віку, то батьки / усиновителі / опікуни можуть зробити відмову від спадщини тільки з дозволу ООП. Спадкоємець, якому більше 14 років, має право відмовитися приймати спадщину за згодою батьків / усиновителів або органів опіки.
У тому випадку, якщо дитина отримала в спадок квартиру або іншу нерухомість, необхідно здійснити оформлення спадщини належним чином, щоб отримати законне підтвердження – свідоцтво про право на спадщину. Обмежень за часом немає, тому спадкоємець може отримати цей документ в будь-який час, в тому числі і вже по досягненню повноліття.

Дарча на неповнолітню дитину

Одним із способів забезпечити дитину житлом є передача нерухомості у власність дитини за допомогою договору дарування. При цьому дарувальник може обумовити такі умови, як заборона на продаж або обмін квартири (будинку і т.п.) до 18-річчя. Дарчий, на відміну від заповіту, є двостороннім договором. Крім цього, дарувальник повинен бути власником нерухомості. Тобто, подарувати квартиру, яка знаходиться в іпотеці, розстрочення або в заставі, неможливо. Етапи процедури дарування:

Якщо дитині ще не виповнилося 14 років, то договір дарування підписують його законні представники: батьки, усиновителі або опікуни. Дитина старше 14 років може сам підписати договір, але з припискою батьків. Після перевірки всіх документів і даних видається свідоцтво про право власності на подаровану нерухомість.
Ставши власником квартири, неповнолітній отримає право розпоряджатися нею на свій розсуд тільки по досягненню 18 років. До цього про його інтересах дбають батьки / усиновителі або опікуни.

Купівля нерухомості неповнолітнім

Придбання квартири, будинки і т.п. на неповнолітнього повинні здійснювати його законні представники. Угода можлива тільки з їхньої письмової згоди або дозволу ООП. До того як громадянину виповниться 18 років, він не має права самостійно купувати нерухомість і укладати договір купівлі-продажу, який повинен засвідчити нотаріус. Причина цього – неповна або часткова дієздатність.

Документи для оформлення нерухомості на неповнолітнього

Щоб оформити майно на неповнолітнього при покупці нерухомості, даруванні чи вступ в спадок, необхідно підготувати такі документи:

При даруванні необхідно отримати письмовий дозвіл ООП або представників дитини на прийняття подарунка і оформлення договору дарування. Також потрібен паспорт і ідентифікаційний код дарувальника, довідка про склад сім’ї та при наявності дітей у дарувальника необхідні довідки про реєстрацію з їх місця проживання.

Для вступу в спадщину до основного пакету документів необхідно додати довідку про останнє місце проживання спадкодавця і його свідоцтво про смерть, а також заповіт або документи про успадкування дитиною по закону.

Як прискорити процедуру оформлення нерухомості на дитину?

Квартиру, яку отримують малолітні і неповнолітні діти, необхідно оформити згідно із законом. При цьому існує маса нюансів і особливостей в дотриманні всіх формальностей і отриманні документів. Юристи компанії «Нове БТІ» готові проконсультувати, а також надати допомогу в оформленні на дитину свідоцтва про право власності на квартиру або іншу нерухомість при покупці, а також при спадкуванні та отриманні в дар. Всі процедури виконуються фахівцями компанії відповідно до чинного законодавства і дотримуються всі терміни.

Задати питання