Власне житло – мрія кожної дорослої людини. І на порозі покупки нерухомості ми готові піти на все, аби наблизити довгоочікуваний момент підписання договору про купівлю-продаж. Але передача права власності на нерухомі об’єкти – не такий вже швидкий процес. І щоб підтвердити серйозність намірів, власники квартир часто просять залишити «завдаток».
Зміст
Цивільний кодекс України називає завдатком якусь суму грошей або рухоме майно, що передається кредиторові боржником у рахунок встановлених договором платежів для закріплення зобов’язань і забезпечення їх виконання. При здійсненні купівлі-продажу квартири кредитором виступає продавець нерухомості, а боржником – покупець.
Завдаток виступає підтвердженням серйозності намірів обох сторін: так як при порушенні зобов’язань з боку власника нерухомості він зобов’язаний повернути покупцеві отриманий платіж в подвійному розмірі, а при невиконанні умов угоди покупцем – виплачені гроші належать продавцю.
Для несення передбаченої ЦКУ відповідальності сторони повинні оформити письмовий договір, відповідний вимогою цивільного права. При складанні договору важливо оформити суму, що передається власнику квартири саме в вигляді завдатку. Якщо ж цього не зробити, передані власнику квартири гроші будуть вважатися авансом.
Щоб юридично правильно оформити завдаток і убезпечити свої гроші, покупцеві потрібно вказати його наявність при складанні основного договору або укласти додаткову угоду до договору купівлі-продажу. Тому для оформлення платежу юристу потрібно надати цілий пакет документів, що підтверджують права сторін на вчинення правочину.
Перелік документації, необхідної для оформлення завдатку, представлений:
Крім того, рекомендується перевірити наявність обтяжень на що продається об’єкт нерухомості через відкритий Державний реєстр речових прав. Для цього будуть потрібні паспортні дані власника і адреса продається квартири. Зробити це можна самостійно або звернувшись до нотаріуса.
Покупець при оформленні угоди повинен надати свої паспорт, ідентифікаційний код і свідоцтва про родинні зв’язки.
Якщо у вас є сумніви в документації, наданої продавцем, її аудит і підготовку до укладення угоди купівлі-продажу можна довірити фахівцям.
Чинне законодавство не містить обмежень на мінімальні або максимальні терміни внесення завдатку. Ключові пункти договору обумовлюються учасниками угоди і затверджуються юристом, як якась гарантія виконання зобов’язань.
Терміни виплати завдатку або авансу залежать в основному від фактичної готовності всіх документів, що вимагаються при укладанні угоди купівлі-продажу. Розмір платежу, обумовлені терміни передачі грошей необхідно вказати в договорі, щоб в разі порушення умов угоди однією зі сторін, вона зазнала встановлену законом відповідальність. Окремо в документ варто внести пункт про форс-мажорні обставини, в яких штрафні санкції до сторін договору не застосовуються.
Необхідна сума також не регулюється законодавством і встановлюється, виходячи з актуальної на даний момент укладання угоди вартості квартири.
Статтею 571 Цивільного кодексу України встановлено правову відповідальність за порушення або припинення зобов’язань за договором, забезпечених завдатком. Це означає, що у разі порушення договірних умов з боку покупця – виплачені гроші залишаються у продавця, при наявності порушень з вини власника квартири – він зобов’язаний повернути отриманий завдаток і виплатити компенсацію в такому ж або більшому розмірі.
Друга частина цієї статті також вказує на можливість встановлення суми компенсації з боку, винною в недотриманні обумовлених договором умов, стороні, що зазнала збитків у розмірі, що перевищує розміри завдатку, якщо це не суперечить вимогам ЦКУ, іншим актам цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.
Відшкодування можливе тільки при оформленні переданих грошей, як завдатку, а не авансу. При внесенні авансу можливо тільки повернення переданої суми при припиненні зобов’язання, що більш вигідно для продавця, ніж для покупця.
Грамотна підготовка документів для передачі прав власності на нерухомий об’єкт – запорука швидкого завершення угоди і відсутності претензій з боку учасників договору в подальшому.