Технiчний паспорт від 900 грн

Замовити зворотній дзвінок

Зворотній зв'язок

Залиш відгук та отримай знижку до 10%

  • * Знижка залежить від послуги. Детальніше можна дізнатися у консультанта.

Ми вже прораховуємо вартість вашого об'єкта - залиште свої контакти і ми вам передзвонимо

Щоб отримати чек-лист з докладним описом етапів оформлення документів - залиште свої контакти

Ми помітили, що ви довгий час на сайті. Можливо вам потрібна допомога? Залиште свої контакти

або зателефонуйте за номером +38 067 619 78 01

Задати питання

Задати питання

Податки при купівлі-продажу комерційної нерухомості в Україні

29 Травня 2019
Податки при купівлі-продажу комерційної нерухомості в Україні, фото [1]

Купівля-продаж офісів, складів, магазинів та іншої нерухомості, що належить до нежитлового фонду, може обкладатися податком в розмірі від 6 до 20,5% від її вартості. Податкова ставка залежить від статусу продавця як суб’єкта господарської діяльності і ряду умов, прописаних в діючому законодавстві.

Хто може продавати, купувати нежитлові приміщення

Укладати угоди про купівлю-продаж щодо комерційної нерухомості мають право як юридичні особи, так і ФОП, ВП. При дотриманні норм закону відчужувати житло в ролі комерційного приміщення мають право і фізичні особи, які не зайняті підприємницькою діяльністю.

ФОП та юридичні особи можуть проводити діяльність тільки після реєстрації відповідного статусу в Єдиному державному реєстрі, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». У його XIV розділі розписано, який розмір податку сплачують приватні підприємці. Він залежить від групи, до якої належить підприємство відповідно до його річного прибутку і кількості найманих працівників.

Переведення квартири в нежитловий фонд

Згідно ст. 319 і ст. 320 Цивільного кодексу України власник має право розпоряджатися своїм майном, а також використовувати його в руслі підприємництва відповідно до норм закону. На можливість передачі житлового приміщення в нежитловий фонд вказує ст. 8 Житлового кодексу України. Така передача повинна проходити на умовах, визначених законодавчою базою.

На основі цих норм права фізичні особи, які володіють житловою нерухомістю (наприклад, квартирою або приватним будинком) можуть відчужувати її, після чого використовувати під офіс, склад, контору або готель.

Правила переведення об’єктів житлового фонду в комерційний встановлюють виконавчі органи місцевої влади – міські і районні ради, а також обласні. Правила формуються згідно із нормами права. Продаючи свою комерційну нерухомість, фізична особа сплачує державний податок залежно від суми договору. Розмір податкової ставки визначається за загальною схемою оподаткування.

Перелік об’єктів фонду комерційної нерухомості

Податковий кодекс України встановлює категорії об’єктів нерухомості, які є частиною нежитлового фонду. Згідно п. 14.1.1291 цього документа, до них відносять:

Кожне нежитлове приміщення повинно мати технічний паспорт. Для промислових підприємств статус нерухомого майна визначений законодавчо, що регулює утримання податків при продажу комерційних приміщень юридичними особами.

Стаття 191 Цивільного кодексу України постулює, що підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для підприємницької діяльності. Великий холдинг або невелика фірма може бути об’єктом договорів і угод цілком або частково, що не впливає на ставку податку. Юридична особа, яка виступає в ролі продавця нерухомості, отримує грошову суму за договором, яка вноситься в державну базу нарахування податку на прибутки підприємств.

Ряд обмежень, пов’язаних з відчуженням нерухомості

Законодавча база передбачає заборону на відчуження нерухомості, яка належить до нежитлового фонду. Він діє в разі, якщо є судове рішення з приводу обтяжень, що відповідають нормам закону.

Для ФОП передбачено юридичне обмеження, яке стосується спрощеного оподаткування. Воно виникає при проведенні ряду операцій з нерухомістю, які відбуваються в руслі діяльності підприємця. Відповідні норми закріплені в п. 291.5.3 Податкового кодексу України. ФОП, що відносяться до I-III груп, не можуть використовувати єдиний податок, якщо є орендодавцями:

У зазначених випадках підприємці сплачують податки з продажу нерухомості з комерційного фонду за загальною схемою оподаткування.

Розмір податкової ставки і мит

Яка ставка податку сплачується з договірної суми при купівлі-продажу або інших операціях з комерційною нерухомістю, залежить від статусу продавця – до якого типу суб’єктів господарської діяльності він відноситься. Збір податків регламентований Податковим і Цивільним кодексами, а також законодавчими актами Міністерства юстиції і Кабінету міністрів України для нотаріусів, що стосуються реєстрації таких договорів.

Прибуток від продажу комерційних приміщень і будівель оподатковується в розмірі 18% для юридичних осіб, резидентів або нерезидентів України і 5% для фізичних осіб-підприємців або власників комерційної нерухомості, при дотриманні певних умов.

При купівлі-продажу або інших операціях з комерційною нерухомістю держава утримує мито за вчинення нотаріальних дій по засвідченні договору. Згідно ст. 3 декрету «Про державне мито», виданого Кабінетом Міністрів України, її розмір становить 1% від суми угоди, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму. Якщо юридична особа набуває майно, що перебуває у державній власності, ставка такого мита становить 0,1% від суми договору.

Продавець нежитлової нерухомості зобов’язаний оплатити військовий збір, розмір якого становить 1,5% від вартості об’єкта продажу. Факт його оплати потрібно буде підтвердити нотаріусу при засвідченні договору. Покупець оплачує обов’язковий внесок до Пенсійного фонду в розмірі 1% від суми, зазначеної в договорі купівлі-продажу. Щоб коректно визначити вартість об’єкта нерухомості, можна скористатися послугами експертної оцінки.

Проводити операції з комерційною нерухомістю можуть як юридичні особи, так і ФОП, фізичні особи, які є її власниками. Перелік таких об’єктів і ряд обмежень на їх відчуження визначається нормами закону. Ставка податку, що стягується при купівлі-продажу комерційних приміщень регламентована Податковим кодексом України. Додатково утримуються мита з нотаріального засвідчення, обов’язковий внесок до Пенсійного фонду і військовий збір.

Задати питання

Подивитися інші статті